![]() |
The simple creation of brackets are a beautiful examples of math…cutting the field in half after each round. There is an entire science to the study of brackets! This was a pretty simple one! |
If you are involved in youth sports, you know that tournaments are a great way for teams to make money. This tournament was a biggie, so we had a pretty massive concessions undertaking! From burgers and pretzel bites and subs and deep fried cheese curds to candy, soda, slushies and more…there was something for everyone. I was in charge of helping out and organizing in the concessions stand, but it really got me wondering about the math involved!
![]() |
This pack of popcorn makes about 5 small bags of popcorn… |
![]() |
…we charge $1.00 per bag (up from 50 cents last year!) |
So…I wonder how much each case of those preportioned popcorn batches costs? What profit are we making from each? I want to know! The same thing goes for all our other offerings…are we getting the best deal when we buy the products? Have we put enough thought into our pricing?
![]() |
I saw this hanging on the wall…I can’t help but wonder who is doing all the math for us? |
![]() |
I know you want one of these….we only charge a dollar! |
As I watched the money flowing into the till, I knew that we weren’t doing EVERYTHING wrong, but I bet a more careful study of the books might help us increase profits even more–or even help us decide if certain products should be discontinued. But please…shhhhhhhh…don’t tell anyone involved that I am curious. I don’t have time to be on another committee!!
Make sure you check out the other Math Is Real Life link ups below! Think about joining us in August!
